להנצחת זיכרו ופועלו של יצחק נוי, הקימה קרן ראשון לציון קרן בשמו.

קהל באירוע לציון יום השנה הראשון למותו של יצחק נוי ומתן פרס עריכה והגשה רדיופונית ליגאל בוטון
קהל באירוע לציון יום השנה הראשון למותו של יצחק נוי ומתן פרס עריכה והגשה רדיופונית ליגאל בוטון

הפעילויות המוזכרות בעמוד זה ממומנות מתרומות המשפחה ומתרומות נדיבות של ציבור מאזיניו, משתתפי הרצאותיו וידידיו של יצחק נוי. מוזמנים להיות שותפים ולתרום לקרן בגישה ישירה לעמוד התרומות בקרן ו/או בהעברה ישירה לחשבון הבנק של הקרן ע"ש יצחק נוי בקרן ראשון לציון, בנק לאומי ראשון לציון רח' הרצל 65, סניף 934 ח"ן 110-62410063. בתרומות ישירות באמצעות עמוד הקרן השלחת קבלה ובאופן אוטומטי. לתרומות בהעברה בנקאית נשלחת קבלה ממשרדי הקרן. תעודת הוקרה לתרומות מעל 500 ₪ תשלח לתורמים/ות.

הפרסים השנתיים ניתנים בשלושה תחומים:

  1. עריכה והגשה רדיופונית
  2. עידוד היצירה המקומית בתחום הכתיבה
  3. הנחלת ההיסטוריה לציבור הרחב

לציון יום השנה הראשון למותו של יצחק נוי בחודש (מאי 2023), ניתן פרס מקטגוריה מס' 1 הנ"ל בנושא עריכה והגשה רדיופונית. בפרס זכה בו יגאל בוטון, עורך תאגיד "כאן".

בשנה השנייה יוקדש הפרס לקטגוריה מס' 2, עידוד היצירה המקומית בתחום הכתיבה בתחום הספרות.

בשנה השלישית יוקדש הפרס לקטגוריה מס' 3, הנחלת ההיסטוריה לציבור הרחב בכיסוי אירועים היסטוריים ארץ ישראליים והיסטוריה כללית, הן בתקשורת הרדיופונית והן בתקשורת הכתובה.

קטגוריית נושאי הפרס יחזרו על עצמם אחת לשלוש שנים.

פרס העריכה וההגשה הרדיופונית לציון יום השנה הראשון למותו בשל יצחק נוי (2023).

הרציונל: עידוד עריכה והגשה רדיופונית ברמה גובהה הן בבחירת תכנים והן הגשה בעברית תקנית עשירה, אך בשפה המתאימה לציבור הרחב ומרתקת את המאזינים ו/או את הקוראים.

 מימין לשמאל: אפרת גלעד מנכ
מימין לשמאל: אפרת גלעד מנכ"לית קרן ראשון לציון, יגאל בוטון, נורית נוי, צבי סלטון ועמנואל הלפרין

חברי וועדת הפרס - דן כנר, עמנואל הלפרין וצבי סלטון, בחרו להעניק את אות העריכה וההגשה הרדיופונית ליגאל בוטון, איש תאגיד השידור הציבורי "כאן".

הפרס: תעודת הוקרה והמחאה בגובה 10,000 ₪.

נימוקי הוועדה: יגאל בוטון החל את עבודתו ברשות השידור בשנת 1967 כספרן בתקליטיית "קול ישראל" ובהמשך מילא תפקידים אחדים, בהם עורך תוכניות בחטיבת הבידור ומפיק ראשי של תוכניות הרדיו בתחילת שנות התשעים. במסגרת תפקידו היה אחראי על עריכת רצף השידורים המוקלטים והישירים ועל תיאום בין כל התוכניות. כמו כן, הכין את הקדימונים לתוכניות, ערך משדרי מוסיקה ומערכונים ברשת ב', בנה את המאגר הממוחשב של הקלטות המלל והמוסיקה, תכנן את מערכת השידורים לימי חג ומועד והיה אחראי להוצאה אל הפועל של שידורים מורכבים והקמת אולפנים לאירועים מיוחדים.

יגאל בוטון מודה על קבלת הפרס
יגאל בוטון מודה על קבלת הפרס

בשני העשורים האחרונים היה עורך תכוניותיו של יצחק נוי "שבת עולמית" ששודרה בכל שבת ברשת ב' ב-"קול ישראל" ואחר ב"כאן – רשת ב", ו"שיחה על שתי רגליים" ששודרה בחגים ובמועדים. העריכה הנבונה והמוקפדת של יגאל תרמה רבות לפופולריות של השידורים. יגאל הפליא לעשות בשנה מאז פטירתו של יצחק, בעריכת השידורים החוזרים ובהתאמתם לאירועים העכשוויים. בכך המשיך לרתק את עשרות אלפי מאזיניו המושבעים של יצחק נוי עד 2 באפריל 2023, עת הורדה התוכנית מלוח השידורים, שנה בדיוק לאחר שבאופן פתאומי התגלתה המחלה שהביאה למותו שישה שבועות אחר כך.

על פועלו ועל פעילותו של יגאל בוטון בתחום העריכה התקשורת המשודרת והאלקטרונית, החליטו חברי הוועדה להעניק לו מטעם קרן ההנצחה ליצחק נוי שבקרן ראשון לציון, את אות העריכה וההגשה הרדיופונית הראשון לזכרו.

 

עידוד היצירה המקומית - מלגות לסופרים ומשוררים תושבי העיר ראשון לציון על שם הסופר ושדרן הרדיו יצחק נוי ז"ל לציון השנה השנייה למותו (2024).

קרן ראשון לציון וכותר ראשון שמחות להעניק מלגת הוקרה ועידוד ליוצרים מקומיים בתחום המילה הכתובה. מטרת המלגה לעודד את היצירה המקומית בתחום הכתיבה ולהוות בית חם ומרחב יצירה ליוצרים בתחום הספרות.
הרציונל: רשת הספריות והכותרים - כותר ראשון, רואה מטרה חשובה בטיפוח הספרות, המילה הכתובה ועידוד היוצרים. הענקת המלגה מביעה את הערכתנו ליוצרים המקומיים על תרומתם לחיי היצירה, התרבות, החברה, איכות החיים ושאר הרוח בעיר ראשון לציון.
קהל היעד: חברי קהילת היוצרים מקומיים שהנם סופרים, משוררים, עורכים, מתרגמים, אנשי עיון מחקר ובלוגרים בתחום הספרות שהוציאו לאור ספר מודפס או פרסמו את כתביהם בפורמט דיגיטלי.

חברי וועד הפרס: הסופרת איריס אליה כהן, הסופר תמר מור סלע, אפרת גל עד, מנכ״לית קרן ראשון לציון
דר׳ רוני באום, מנהלת מוזיאון ראשון לציון, נועה מיכאלי לוי, מנהלת רשת כותר ראשון.

על המלגה: המלגה תחולק לשני יוצרים מקטגוריות שונות. שני היוצרים שיימצאו מתאימים ויעמדו בכל הקריטריונים יקבלו מלגה על סך 5,000 ₪ כל אחד. המלגה תוענק ליוצר הרשום כתושב העיר ראשון לציון שהינו מעל גיל 18 ושהינו חבר בקהילת הכותבים המקומיים. חברי הקהילה הינם: סופרים, משוררים, מתרגמים, אנשי מחקר ובלוגרים בתחום הספרות שהוציאו לאור ספר או פרסמו את כתביהם בפורמט דיגיטלי.

טקס הענקת המלגות ע"ש הסופר יצחק נוי ז"ל לשנת 2023 יתקיים ביום חמישי 16/5/24 בשעה 19:00.

קרן ראשון לציון וכותר ראשון שמחות להעניק מלגה לעידוד יוצרים מקומיים בתחום המילה הכתובה, תושבי העיר ראשון לציון, ע"ש הסופר ושדרן הרדיו, יצחק נוי ז"ל לשנת 2023.

ועדת השיפוט בחרה ביוצרים אלמוג מיכאלוביץ' ורינה ז'אן ברוך, לכל אחד מהם יוענק סך של 5,000 ₪ תרומת משפחתו של יצחק נוי ז"ל.
בנוסף, החליטה הוועדה לציין לשבח את היוצרים ליעד מוזס, בטינה פקר טל ושלמה בן בסה.

בתכנית:
19:30–19:00 התכנסות
19:30-20:15 ברכות וטקס הענקת המלגות במעמד משפחתו של יצחק נוי ז"ל, נציגי קרן ראשון לציון, נציגי כותר ראשון.
20:30-21:30 מופע "פרח הלילך" - קלאסיקה עברית בהגשה עכשווית של מיטב שירי ארץ ישראל הישנה והטובה. מסע מוזיקלי בזמן ובנופי ארצנו.

בהשתתפות האמנים: עפרה אבני – אמנית חליל הבנסורי (חליל הבמבוק ההודי) ומומחית במוזיקה הודית.
האירוע יתקיים בכותר ראשון אלון, רחוב גרינשפן 8, ראשון לציון, טלפון: 03-9598500.
לרכישת כרטיסים לחצו כאן.

 

פרס - הנחלת ההיסטוריה לציבור הרחב, לציון השנה השלישית למותו של יצחק נוי (מאי 2025), יתרכז בנושאים תיעודיים מההיסטוריה של ארץ ישראל וההיסטוריה הכללית.

תוכניתו של יצחק נוי שעסקה בנושאים מההיסטוריה של ארץ ישראל/מדינת ישראל וההיסטוריה הכללית התקיימה בשעה הראשונה של שבת עולמית בשיתוף עם שלושה אורחים ברוב המקרים היסטוריונים. התוכנית הביאה תיעוד מילולי לאירועים בעלי חשיבות בכרוניקה של ארץ ישראל ומדינת ישראל ובכרוניקה הכללית, בעיקר אם היו לנושאים שהובאו השלכות על החיים בישראל. ייחודה של התוכנית בכך שגם אנשים שאינם היסטוריונים מקצועיים, חובבי היסטוריה מושבעים או בעלי רקע וידע בהיסטוריה בכלל, יכלו להבין תוכן הדברים שהובאו בה בשל סגנון ההגשה ונינוחות הדיבור בה ולהיות שותפים לידע שהתוכנית העלתה וחשפה לאור מנבכי ההיסטוריה.

פרס הנחלת ההיסטוריה לציבור הרחב בנושאים מההיסטוריה של ארץ ישראל והיסטוריה הכללית לה השלכות על מדינת ישראל.

הרציונל למתן הפרס: לעודד ולקרב את עניין הציבור לידע בנושאים היסטוריים שהשפיעו על עם ישראל וארץ ישראל. הן בהאזנה לשידורים בנושאים היסטוריים וממקורות כתובים המתאימים בעריכתם לציבור הרחב.

חברי הוועדה: ד"ר מרדכי נאור, פרופ' דינה פורת ופרופ' אביבה חלמיש.
הודעות לעניין הפניה לוועדת הפרס יפורסמו בשנת 2025.